Vintage bow

Kiedy kupiłam pierwszy numer Molie Potrafi po polsku wiedziałam, że nie skończy się na robieniu wszystkiego jak leci wprost z zamieszczonych tutoriali. Planuję zrobić torebkę-aparat na lato w wersji bardziej pojemnej, dywanik serce i lalkę meduzę, ale to jak będę mamą małej dziewczynki;-). Co mi się spodobało, to ścieg popcornowy na szydełko.
Dziś zatem pokażę wam niestety nie mój pomysł na jego wykorzystanie. Nie mój, bo rzucił mi się w oczy dziś na pintereście tuż po tym, jak zaczęłam robić pierwszą kokardkę. Na zdjęciach widać pewne niedoróbki w moich kokardkach, ale udało mi się dopracować proces, aby przedstawić wam w przystępny sposób know-how.

DSC_2547

Co należy wiedzieć zanim zacznie się robić taką kokardkę? Robienie łańcuszka, półsłupków i słupków, czyli sama podstawa.

Zaczynamy od zrobienia około 16 oczek łańcuszka (chyba, że chcemy mieć szerszy środek). Z doświadczenia powiem, że warto je liczyć, żeby kokardka nie wyszła tak krzywa, jak ta żółta;-). Robimy dodatkowe oczko łańcuszka, po czym wbijamy szydełko w poprzednie oczko i przerabiamy do końca półsłupkami. Tak kończymy pierwszy rządek robótki.

DSC_2544

Następny zaczynamy od dwóch oczek łańcuszka, po czym robimy ‘bąbelka’. U mnie każdy bąbelek składa się z 5 specjalnych słupków. Nawijam raz włóczkę na szydełko, wbijam szydełko, przeciągam włóczkę. Mam na szydełku 3 oczka, przeciągam nitkę przez 2, i odpuszczam przeciągnięcie znowu przez dwa (wtedy wyszedłby normalny słupek). Powtarzam czynność 4 razy, wbijając szydełko cały czas w to samo oczko dolnego rzędu półsłupków..Na koniec mam na szydełku 6 pętelek. Przez wszystkie przeciągam nitkę. Zakańczam słupkiem w kolejnym oczku. Powtarzam robienie bąbelka jeszcze 2 razy.

Teraz robię 3 słupki (razem z tym kończącym bąbelek – 4; jeśli chcesz szerszy środek, zrobiłaś początkowo więcej niż 16 oczek łańcuszka, to to jest miejsce na dodatkowe słupki). Powtarzam bąbelek x 3, kończę słupkiem, robię oczko łańcuszka i wracam półsłupkami do początku robótki.

Powtarzam cały proces jeszcze 3 razy. Otrzymuję robótkę, jak na zdjęciu poniżej.DSC_2545Zakańczam i obcinam nitkę, zostawiając kawałek, który ukrywam z lewej strony przeplatając pod nitkami robótki. Środek można zmarszczyć, albo od razu opleść kilkanaście razy włóczką.

Tak zrobioną kokardkę można użyć do ozdobienia opaski, gumki do włosów, wykonania spinki, broszki lub nawet muchy.

Czy tutorial jest zrozumiały? Pierwszy raz opisywałam proces tworzenia czegokolwiek na szydełku, więc będę wdzięczna za odzew i gotowa do edytowania, aby uczynić go bardziej zrozumiałym.

Karina

About Karina

Żona Krzysia, mama Janka. Kobieta renesansu, której niezliczone talenty nie pozwalają jej odkryć, co tak naprawdę w życiu chciałaby robić, poza byciem żoną, matką i ostoją rodziny. Jako mała dziewczynka do swojego taty wołała: - Janku mój! Co robisz? W odpowiedzi słyszała: - Drzwi do lasu. Stąd imię jej chłopca, stąd nazwa bloga.

4 thoughts on “Vintage bow

  1. Muszka

    Ja mam dwie lewe ręce do takich robótek:(

  2. Muszko kochana, zawsze się znajdzie coś cudownego, co można bardzo łatwo zrobić. A bólem kobiety renesansu w dzisiejszym świecie jest to, że nie da się jedynie zajmować robótkami ręcznymi, czytaniem i ładnym wyglądaniem. Mam obraz przed oczami, jak z filmu na podstawie powieści Jane Austen, gdzie na przyjście kawalera cały pokój przybierał nagle atmosfery iście swojskiej, ale po połknięciu kija;-). Mogłabym żyć w tamtych czasach, tylko nie wiem jakbym zniosła to, że ktoś za mnie wybierałby mi męża….;-)

  3. Muszka

    O tak i w tych czasch też bym chciała trochę pomieszkać:) Teściowa mi obiecała naukę szydełkowania:) . Mój Jaś zrobił się buntowniczy ostatnio i marudny jak coś mu nie idzie to płacze kładze się na podłodze:( .Wasz Jaś też tak ma?

    • Chyba w dla zmysłów 5/52 opisywałam traumę po za szybkim powrocie ze spaceru;-). Na razie do takich sytuacji i do obcinania paznokci jego bunt się sprowadza. I pomijając fakt cyckania, to żyje niemal powietrzem, je jak ptaszek. Wydaje mi się, że w takich sytuacjach grunt to nie odpowiadać w ten sam sposób, tylko postarać się złagodzić, wyciszyć.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>