Do przyszłych mam i nie tylko

Kiedy byłam w ciąży… to brzmi, jakby ten stan dopadł mnie wieki temu, a nie jak słowa mamy 4-miesięcznego dziecka. Wróć! Kiedy  byłam w ciąży bardzo wcześnie dopadł mnie syndrom wicia gniazda, i chyba nie tylko ja tak miałam, ale większość kobiet zostając po raz pierwszy mamą zastanawia się czego będzie potrzebowało jej dziecko, czego ona będzie potrzebowała, co w jakikolwiek sposób może ułatwić obsługę dziecka (bo przecież z instrukcją się nie rodzi), aby zostało trochę czasu na to, by także w inny sposób okazywać mu miłość i się zbytnio nie przemęczyć. Jeśli ktoś myśli, że mu to nie grozi, jest w błędzie. Jeśli ktoś myśli, że zmęczenie nie wpłynie na jego zachowanie wobec potomka, grubo się myli. Jeśli myśli, że pomogą mu wszechobecne “dobre rady”, których udzielają nawet nieznajome emerytki w parku, nic bardziej mylnego. Ucząc się swojego dziecka, ciężko będzie mu pomyśleć o zostawieniu go komukolwiek pod opieką przez następnych kilka miesięcy (lub lat) na dłużej niż czas między kolejnymi posiłkami. Nie pomogą także reklamy i oglądanie 10tysięcy rzeczy, których na pewno potrzebujesz (nasze mamy tego nie miały, a wyrośliśmy na “ludzi”; ba! nawet jeszcze chcemy się rozmnażać!). Przez oglądanie każdy jednak musi przebrnąć. Ja naoglądałam się dużo, bardziej ‘via internet’ niż ‘live’, wybrałam nie zawsze słusznie, ale poopowiadać trochę mogę, co byś się czytelniku nie dał tym wszystkim “niezbędnikom” omamić.
Będzie więc o tym co znalazło się w Jankowej wyprawce, czego w niej zabrakło z wyboru, co by się w niej znalazło ‘if I were a rich man’ (a co! pomarzyć czasem można, a nawet trzeba). Będzie o tym ‘po co?’ i ‘dlaczego?’ i o tym ‘jak wybrać nie kierując sie jedynie wyglądem/zasobnością portfela?’ i o tym ‘jak wypośrodkować?’. Nie zmieszczę tego rzecz jasna w jednym poście, ale od czasu do czasu coś o wyprawce napiszę i w kategorii ‘wyprawka’ podepnę. W kwestii marzeń poszukam trochę inspiracji do pokoju dla dziecka, na który niestety jeszcze miejsca nie mamy.
Na początek będzie o tym, że niemożliwe jest skompletowanie wyprawki za becikowe nawet kupując styrany wózek od Matki Sanepid za 30zł i ubranka na kilogramy. Po to Bóg kazał dzieciom przez 9 miesięcy w brzuchu siedzieć byśmy mieli wystarczająco dużo czasu na takie dylematy, co kupić, a z czego zrezygnować, albo odłożyć zakup na później. Warto mieć jakąś listę rzeczy… które ewentualnie… ktoś mógłby, jakby chciał…  jakiś prezent na przywitanie… albo coś… I jeszcze nie wstydać się o tej liście mówić, żeby nie dostać przypadkiem czegoś czego w życiu dziecku nie dacie/nie założycie (albo po pierwszym użyciu do takich wniosków dojdziecie). Na szczęscie coraz więcej osób się pyta, co rodzice chcieliby dostać dla dziecka. Becikowe dostaniecie w około miesiąc po złożeniu wniosku, a do tego trzeba mieć jeszcze PESEL dziecka, więc i tak tych pieniędzy na podstawową wyprawkę nie wydacie (u nas poszło na częściowe pokrycie kosztów przyjęcia z okazji Chrztu świętego). Trzeba zainwestować zatem troche wcześniej, i to nie w ostatnim miesiacu ciąży, bo ten zostawić należy raczej na pranie/ prasowanie dziecięcej wyprawki i odpoczywanie. Słowa “zainwestować” używam tu świadomie i celowo, gdyż kilka z naszych niezbędników w wyprawce naprawdę uważam za inwestycję, czyli środki ulokowane w nadziei na inną korzyść. Inwestycją może być wózek (nie tylko super modny kupiony po okazyjnej cenie, który przy odpowiedniej zmianie kursu euro, można sprzedać z zyskiem, bo nie o to tu  chodzi) dobrze dobrany do warunków mieszkaniowych i spacerowych, może być łóżeczko, i na pewno jest chusta! I o tym będzie jutro, bo mój mąż zarzuca mi, że piszę zbyt długie posty.

Karina

About Karina

Żona Krzysia, mama Janka. Kobieta renesansu, której niezliczone talenty nie pozwalają jej odkryć, co tak naprawdę w życiu chciałaby robić, poza byciem żoną, matką i ostoją rodziny. Jako mała dziewczynka do swojego taty wołała: - Janku mój! Co robisz? W odpowiedzi słyszała: - Drzwi do lasu. Stąd imię jej chłopca, stąd nazwa bloga.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>